top of page

Jak wiadomo studentów naszego koła interesuje wszystko, co związane z przestrzenią, jej jakością, wyglądem, funkcjonalnością i organizacją. W tym roku skupiliśmy się również na problemach związanych z suburbanizacją, czego owocem była I Ogólnopolska Konferencja Naukowa : „Wiejskie aglomeracje” – problemy zagospodarowania stref podmiejskich.


Pomysł zorganizowania przedsięwzięcia zrodził się rok wcześniej w Kopenhadze, gdzie byliśmy w ramach obozu naukowego.Konferencja o zasięgu ogólnopolskim rozpoczęła się 22 kwietnia i trwała 3 dni, skupiając studentów
z największych ośrodków akademickich kształcących w zakresie gospodarki przestrzennej. W wydarzeniu brało udział 40 studentów, którzy przybyli do nas m.in. z Warszawy, Poznania i Łodzi.

 

Celem naszej inicjatywy było poruszenie w środowisku studenckim problematyki zagospodarowania stref podmiejskich, ocen wskaźnikowych zmian przestrzennych oraz integracji systemu planowania przestrzennego na poziomie aglomeracji. Tematyka osadzona była również w kontekście niezrównoważonej konsumpcji zasobów naturalnych oraz popularyzacji dobrych praktyk w zakresie proekologicznego kształtowania struktur przestrzennych. W ramach konferencji przewidziana była część referatowa, składająca się z sesji eksperckiej studenckiej, która skupiała się na takich obszarach tematycznych jak przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne stref podmiejskich polskich miast, analiza wskaźnikowa procesu suburbanizacji czy zmiana jakości życia w aglo-meracjach dużych miast. Do zaprezentowania swoich wyników badań oraz analiz w panelu eksperckim zaproszono dr Katarzynę Kajdanek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego dr. Macieja Zatheya oraz dr. hab. inż. Szymona Szewrańskiego
z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

Po całym dniu obrad zaprosiliśmy wszystkich uczestników do wrocławskiego klubu muzycznego „Głuchy Telefon”, gdzie wszyscy skutecznie się zintegrowaliśmy i razem spędziliśmy bardzo przyjemny czas. Wzajemnie rzucaliśmy sobie wyzwania, wybierając piosenki dla solistów, duetów, a nawet reprezentacji danej uczelni czy miasta.

 

Dzień drugi został w całości poświęcony części warsztatowej, przybliżającej kwestie skutków prowadzonej gospodarki przestrzennej. Przydzieleni uprzednio do grup warsztatowych studenci udali się na inwentaryzację położonych w pobliżu Wrocławia wsi, takich jak Szymanów, Kiełczów, Wilkszyn, Żerniki Wrocławskie, Bielany Wrocławskiei Dobrzykowice. Zadaniem warsztatowym było zaproponowanie rozwiązań naprawczych dla fragmentu wybranej jednostki wiejskiej, w której występuje zjawisko niekontrolowanej suburbanizacji oraz stworzenie harmonijnej struktury przestrzennej zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju. Na ostateczny kształt projektów składały się badania terenowe, praca własna grup oraz prezentacja projektu. Nad jakością projektów czuwali opiekunowie grup oraz jury w składzie: dr inż. Maria Hełdak, dr hab. inż. Szymon Szewrański, mgr inż. Jan Kazak oraz mgr inż. Iwona Kaczmarek.

 

Ostatniego dnia, tj. 24 kwietnia odbyła się prezentacja koncepcji każdej z grup warsztatowych, po której nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, podsumowaniei zamknięcie konferencji oraz pożegnanie wszystkich uczestników konferencji.

 

Było nam bardzo miło gościć Was w murach wrocławskiego UP, dlatego z pewnością nie była to nasza ostatnia konferencja. Już myślimy o kolejnej – zachęcamy do uważnego przeglądania naszej strony internetowej oraz śledzenia naszego fanpage'a na Facebook'u!

 

 

 

 

Studencka Konferencja Naukowa:
"Wiejskie aglomeracje - problemy zagospodarowania stref podmiejskich"

bottom of page